כללי
קופות ממוחשבות
25 ביולי 2016
0

כל אחד שיש לו טלוויזיה יודע שהישרדות היא תכנית מציאות אך כל אחד שיש לו עסק יודע שהישרדות היא המציאות. הישרדותו של עסק נובעת מהצלחה עסקית כי בלעדיה  לעסק קיום. חשוב לזכור שהצלחה זו היא פונקציה של ניצול יתרונות העסק מול מתחריו. קופות רושמות ממוחשבות מהוות יתרון שכזה כי הן אלו שמאפשרות לבית העסק ניהול ומעקב של תחומים עסקיים שונים, למשל : מכירות, ספקים, מלאי, עובדים ולקוחות. קופות רושמות ממוחשבות הן יותר מאמצעי לרישום של הכנסות/הוצאות של העסק אלא אלמנט חיוני בכל בית עסק ויש להן אפשרויות כמעט אינסופיות. למשל : קופות רושמות ממוחשבות מסוגלות לנהל את תחום המכירות בבית העסק ובכך להצביע על מגמות שונות שקשורות ללקוחות העסק כך שבית העסק יכול לנצלם לצרכיו. כאמור, כל יתרון שהוא מוביל להצלחה כלכלית ומשפר את עמדתו של העסק בפני המתחרים. לכן, קופות רושמות ממוחשבות הן הלב העסקי של כל עסק באשר הוא.

איך להתאים קופות רושמות ממוחשבות לבתי עסק?

התאמה של הקופה לעסק תתבסס על מאפייניו הייחודיים של בית העסק וככלל, כל התאמה של בתי עסק לקופות רושמות ממוחשבות (וליהפך) צריכה להיעשות בשיקול ראש כי זו פעולה שיש לה חשיבות כלכלית. למשל :  עסקים קטנים לא ינצלו את כל האפשרויות שמציעות להן קופות משוכללות  ועסקים גדולים יצטרכו קופות רושמות ממוחשבות שלהן פונקציות רבות. לדוגמה : קופות רושמות ממוחשבות של חנות מכולת יספקו מידע על מוצרים שפג תוקפם ואילו חנות תכשיטים אינה זקוקה למידע שכזה.

איך בוחרים קופות רושמות ממוחשבות לבית עסק ספציפי?

בחירה של קופה רושמת ממוחשבות לבית עסק כלשהו צריכה להיות מושכלת ולהתחשב בייחודיות של העסק. מומלץ לבצע מיפוי עסקי שמבוסס על התכנית העסקית ועל מאפייניו העסק הייחודיים כגון המוצרים, המשכורות, המיסים ועוד. כמו כן, קנייה של קופות רושמות ממוחשבות תיעשה רק לאחר  השלמתו של  תהליך המיפוי העסקי.

מה יש לשוק להציע בתחום הקופות הרושמות הממוחשבות?

  • קופות רושמות ממוחשבות מנהלות את צי העובדים ע"י חישובים של שעות העבודה
  • קופות רושמות ממוחשבות מנהלות את הקשר עם הספקים ע"י הנפקה של מסמכים שונים וקבלה של סחורה
  • קופות רושמות ממוחשבות מנהלות את המלאי ע"י ביצוע של מעקב ובקרה אחר המוצרים של העסק .
  • קופות רושמות ממוחשבות מנהלות מבצעים שונים בעסק ומאפשרות לעסק לקבל תשלומים באמצעים שונים, למשל : תווי קניה, קופונים, כרטיסי מתנה ועוד.
  • קופות רושמות ממוחשבות מנהלות את הקשר עם הלקוחות ומאפשרות לעסק להתאים בין המכירה ללקוח, למשל : לקוחות שמשלמים בהקפה/בתשלומים/באשראי ועוד.
  • קופות רושמות ממוחשבות מנפיקות דו"חות שונים על בסיס קבוע או על פי דרישה

 

על מה צריך לחשוב לפני שרוכשים קופות רושמות ממוחשבות?

לפני כל רכישה של קופות רושמות ממוחשבות צריך וכדאי לחשוב על הנושאים הבאים :

  • קבלת אישור מרשויות המס – הקופה הרושמת הממוחשבת שתיקנה צריכה להיות מוכרת ומאושרת ע"י מס הכנסה
  • קלות השימוש – הקופה הרושמת הממוחשבת תופעל בקלות
  • שירות– קנייה של קופה רושמת ממוחשבת תספק אחריות לקנייה מטעם החנות או החברה. כמו כן, הקופה תתוקן באופן יעיל ומהיר בעת הצורך.

קופות רושמות ממוחשבות הן יעילות מבחינה כלכלית והן נותנות לעסק יתרון יחסי מול מתחריו. לכן, קופות רושמות ממוחשבות מהוות למעשה את ליבו של בית העסק מתוקף מערכות שונות שנכללות בהן. בנוסף, הן יכולות להיות יעילות שבעתיים באמצעות חיבורן למרכיבים עסקים שונים כמו מצלמות, משקל, ברקודים ועוד.

כתיבת תגובה