כללי
מה השיטות הנפוצות לשימור פוריות?
22 ביולי 2019
0

בשנים האחרונות הליך של שימור פוריות הפך להיות פופולרי יותר ויותר, בעיקר בקרב הנשים שאצלם הפוריות מוגבלת בזמן אבל גם בקרב גברים. כל טיפולי שימור הפוריות באשר הם נועדו למטרה אחת – לאפשר הבאה של ילדים לעולם למרות מגבלות של זמן או מצב רפואי. למעשה, בקרב הנשים יש שתי סיבות עיקריות לבצע טיפולי שימור פוריות:

  1. גיל – מכיוון שעם הגיל יורדת הפוריות של האישה הודות לירידה באיכות הביציות, נוצר צורך לשמר את הפוריות לפני שיהיה מאוחר מדי ובמילים אחרות – לפני שאפשרות של כניסה להריון תהיה בעייתית.
  2. מצב רפואי – מכיוון שיש מחלות שפוגעות בפוריות האישה (למשל מחלת הסרטן והטיפולים בה), נוצר צורך נוסף לשמר את הפוריות כדי להקדים תרופה למכה, כלומר לפני ביצועם של טיפולים רפואיים כלשהם שעלולים לפגוע בפוריות.

 

מה השיטות הנפוצות לשימור פוריות?

כיום יש שלוש שיטות נפוצות לשימור פוריות נשי:

  • הקפאת ביציות –בשיטה זו מקפיאים ביציות לא מופרות שנשאבו מבעוד מועד. שיטה זו מתאימה גם לילדות, נערות ונשים שלא נמצאות כרגע בזוגיות אך יש לה חסרונות רבים בתחום היעילות. עם זאת, שיטה זו (על חסרונותיה) נחשבת אידיאלית לנשים צעירות ולכן היא עדיפה על שיטות אחרות.
  • הקפאת שחלה –בשיטה זו מקפיאים את השחלה כולה לאחר שיא הוצאה באמצעות לפרוסקופיה בהרדמה מלאה. אמנם שיטה זו נחשבת לשיטה בחיתוליה, אבל כבר עכשיו אפשר להגיד שהיא מתאימה לאלו שמתכננים הריון בעתיד הרחוק.
  • הקפאת עוברים –בשיטה זו מקפיאים עוברים שנוצרו במעבדה לאחר הפריה מלאכותית, כלומר זו פעולה אחרונה בשרשרת שכוללת גם השראת ביוץ, שאיבת ביציות והפריית הביציות המופרות של האישה בזרעו של בן זוגה. את העוברים המוקפאים מחזירים לרחם האישה או לרחמה של אם פונדקאית, תלוי בהעדפות בני הזוג ובכפוף למצב רפואי.

 

שימור פוריות אצל גברים

למרות שטיפולי שימור פוריות נפוצים יותר בקרב נשים יש טיפולי פוריות גם לגברים, למשל הקפאת זרע כטיפול מונע לפעולות רפואיות (ניתוחים, מחלות וכו') שיכולות לפגוע בפוריות, לפני יציאה למלחמה שעלולה לסכן את הפוריות הגברית ועוד.

כתיבת תגובה