בריאות
גידול בלוטת התריס – כיצד ניתן לזהות?
11 בינואר 2017
0
ד"ר משה יהודה
ד"ר משה יהודה

סרטן בלוטת התריס (גידול ממאיר בבלוטה), נחשב לגידול ה-6 ברמת השכיחות שלו בקרב נשים יהודיות במדינה – בקרב נשים ערביות מדובר בסרטן ה-2 ברמת השכיחות שלו. נתון נוסף ומדאיג הנוגע לנושא של גידול בלוטת התריס, טמון בעובדה כי השכיחות של מחלת סרטן בלוטת התריס נמצאת במגמת עליה – סיבה חשובה בגינה יש למהר לרופא, כאשר מופיע חשש לקיומו של גידול באזור הזה.

בדומה לסוגים רבים נוספים של מחלת הסרטן, גם במקרה הזה, ישנה חשיבות גבוהה לזמן בו המחלה מתגלה – ככל שמגלים את אותו גידול בלוטת התריס בשלב מוקדם יותר ומתחילים הליך טיפולי באופן מידי, כך הסיכויים להחלמה מהמחלה עולים בצורה משמעותית – בכדי לסבר את האוזן, סיכויי ההישרדות במצבים בהם הסרטן מתגלה בשלבים ההתחלתיים הינם קרובים ל-100 אחוז של הסרת גידול סרטני מהלשון.

כיצד ניתן לזהות גידול בלוטת התריס?

גידולי בלוטת התריס מתפתח לאט וכחלק מכך, לא תמיד ניתן להבחין בסימפטומים המעידים על קיומו. במקרים בהם הסימפטומים מופיעים, הם יבואו לידי ביטוי בצרידות, קשיים בנשימה, קשיים בבליעה, שינויים בקול, רגישות לחום ודפיקות לב מואצות.
קיימת אפשרות לבצע מעת לעת בדיקה ביתית – כאשר בשביל לבצע אותה, חשוב בשלב הראשון להבין את מיקומה של בלוטת התריס – באמצע הגרון, בין שתי עצמות הבריח. בכדי לנסות ולזהות את קיומו של גידול, יש לעמוד מול מראה, ללגום מים להטות את הראש מעט לאחור ולבדוק האם אפשר להבחין בגידולים – כמובן, שהדרך הטובה והיעילה ביותר לבדוק אם גידול בבלוטת התריס, היא על ידי פנייה תקופתית לרופא לצורך בדיקות.


אבחון גידול בלוטת התריס

אבחנה של גידול בבלוטת התריס מתבצעת ברוב המקרים באמצעות FNA – דיקור מחטי עדין. במקרים ויש חשד שהגידול התפשט גם לבלוטות הלימפה, נהוג לבצע אבחון על ידי שימוש באולטרסאונד צוואר. בכדי לקבוע את גודל הגידול ולקבל את התמונה המלאה על מצבו, עושים שימוש בצילום CT. לאחר אבחון הגידול ובטרם ההפניה לטיפול האפקטיבי ביותר, נהוג לסווג את הסרטן בהתאם לגודלו ולמידת ההתפשטות שלו – סיווג זה יאפשר לרופא להתאים את טכניקת הטיפול.

כתיבת תגובה